Jak zmiana proporcji w udziale w zysku spółki wpłynie na PIT
Gdy kwota wpłaconych w ciągu roku zaliczek będzie niższa niż kwota podatku obliczonego od ostatecznie ustalonego dochodu wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej, to nie powstanie u niego zaległość wobec fiskusa.
- Zamierzam wejść do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza. Będą w niej uczestniczyć także inne osoby fizyczne. Zasady, na jakich wspólnicy uczestniczą w zysku oraz stracie, będą zawarte w umowie spółki. Początkowo zostanie to ustalone proporcjonalnie do wniesionych przez nich wkładów (tzw. proporcja tymczasowa). Po rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki za ubiegły rok obrotowy będzie podejmowana uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty. Walne zgromadzenie może zmienić wtedy wysokość udziału poszczególnych wspólników w zysku/stratach (tzw. proporcja ostateczna). Proporcja tymczasowa może się różnić od ostatecznej proporcji. Możliwe są tutaj dwie sytuacje:
- udział w zysku przypisany wspólnikowi na podstawie proporcji tymczasowej będzie niższy niż jego udział w zysku na podstawie ostatecznej proporcji,
- udział w zysku przypisany wspólnikowi na podstawie proporcji tymczasowej będzie wyższy niż jego udział w zysku na podstawie proporcji ostatecznej.
Ponadto, wspólnicy będą mieć prawo do otrzymywania zaliczek na poczet udziału w zysku. Sposób kalkulacji zaliczek nie zostanie określony umową spółki. Nie jest też określony przepisami kodeksu spółek handlowych, będzie więc ustalany w drodze uchwały, także w oderwaniu od ustalonej proporcji udziału w zysku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta